Europejski sektor energii odnawialnej optymistycznie przyjmuje opublikowane 18 listopada sprawozdanie Komisji Europejskiej na temat stanu unii energetycznej. Raport ponawia zobowiązanie Komisji do dekarbonizacji systemu energetycznego oraz wyznacza nowe cele dla przyszłego zarządzania unią energetyczną. KE mocno wspiera rozwój nowoczesnych wysokoefektywnych technologii takich jak pompy ciepła, które idealnie wpisują się w strategię unii energetycznej. Najnowsze wyniki badań naukowców z Instytutu Fraunhofera ISE pokazują, że pompy ciepła będą odgrywać istotną rolę w transformacji systemów energetycznych, która bez ich udziału byłaby trudna do osiągnięcia.

 

 

 

Unia energetyczna to jeden z najważniejszych projektów Komisji Europejskiej powołany do życia w pierwszej połowie bieżącego roku. Działania państw członkowskich w ramach unii związane są z obniżeniem emisyjności (kwestia wykorzystania energii odnawialnej), zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, poprawą wyników w zakresie efektywności energetycznej, tworzeniem wewnętrznego rynku energii, a także z badaniami naukowymi, innowacjami i konkurencyjnością. Wymienione priorytetowe obszary działań są ze sobą ściśle powiązane. Powszechne stosowanie technologii pomp ciepła wpisuje się w każdy z nich.

Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia (powietrze, woda, grunt). Udział energii odnawialnej wynosi od 60 do ponad 80%. Urządzenia te nie powodują żadnej niskiej emisji zanieczyszczeń w miejscu ich zastosowania, a ich emisyjność zależy tylko i wyłącznie od pochodzenia energii elektrycznej, którą wykorzystują. Dekarbonizacja wiąże się pośrednio ze zwiększeniem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Często używanym argumentem przeciw rozwojowi systemów OZE jest niestabilność produkcji energii elektrycznej w ciągu doby. Nowoczesne systemy energetyczne wymagają odpowiedniej optymalizacji, podejścia całościowego, w którym energia elektryczna jest trwale związana z produkcją ciepła i chłodu. W małej skali ze zjawiskiem takim mamy do czynienia w przypadku budynków energooszczędnych wyposażonych w mikroinstalacje OZE do produkcji energii elektrycznej. W obiektach takich pompy ciepła z powodzeniem wykorzystują nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu dnia (np. przez instalacje fotowoltaiczną) do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń oraz do przygotowania c.w.u.. Często stosowane są również bufory wody grzewczej. Rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid z pewnością przyczyni się do podobnej optymalizacji zysków i strat energii również w skali makro.

Zgodnie z zasadą unii energetycznej „Efektywność energetyczna przede wszystkim” coraz większy nacisk kładzie się na stopniowe zmniejszanie zapotrzebowania systemów energetycznych na energię. Bardziej zrównoważone systemy, umożliwią lepsze zarządzenie energią. Pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych urządzeń do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej  przez co zwiększają efektywność energetyczną w sektorach mieszkalnym, komercyjnym i przemysłowym. Pompy ciepła osiągają najwyższe klasy energetyczne (A+, A++, A+++). Co więcej urządzenia te mogą również pełnić rolę magazynów energii, umożliwiając przepływ energii pomiędzy sieciami elektrycznymi i ciepłowniczymi. Istotny udział pomp ciepła w sektorze grzewczym może znacząco ograniczyć konieczność importowania paliw kopalnych z poza Europy, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa energetycznego zarówno w skali całej unii energetycznej jak też poszczególnych krajów.

Do głównych obszarów działań unii energetycznej zaliczono również wspieranie badań i wzrost innowacyjności poprzez koordynację i finansowanie projektów we współpracy z sektorem prywatnym. Technologia pomp ciepła jest zróżnicowana, niemal każda jej gałąź jest wciąż rozwijana i wszystko wskazuje na to, że w dziedzinie badań nad ich rozwojem nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

W ramach unii energetycznej planowane jest również stworzenie w pełni zintegrowanego, wewnętrznego rynku energii poprzez umożliwienie jej swobodnego przepływu pomiędzy krajami członkowskimi. W tym celu konieczna będzie eliminacja przeszkód technicznych i prawnych. Unia energetyczna ma stanowić pewnego rodzaju parasol ochronny dla krajów, które do niej przystąpiły. Wiele wskazuje na to, że stopień bezpieczeństwa będzie uzależniony od przygotowania technologicznego państwowych systemów energetycznych. Już dzisiaj w każdym z państw członkowskich potrzebna jest ocena potencjału technologii wchodzących w skład systemu energetycznego  i wsparcie najlepszych spośród nich. Może warto więc przekierować subwencje dla nieefektywnych rozwiązań pozbawionych przyszłości, na rozwój produkcji i wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła. Opublikowane na początku listopada opracowanie naukowców z Instytutu Fraunhofera na temat kosztów związanych z transformacją niemieckiego systemu energetycznego pokazało, że w optymalnym scenariuszu rozwoju energetyki elektryczne pompy ciepła należą do dominujących urządzeń służących do zaopatrzenia budynków w ciepło (80% urządzeń grzewczych w 2050r.). Warto przypomnieć, że prognozy rozwoju poszczególnych technologii we wspomnianym opracowaniu były związane zarówno ze spełnieniem założonych celów redukcji emisji CO2 jak również z optymalizacją kosztów Energiewende.

 

Źródło: PORT PC, EUROPEAN COMMISSION 

Pragniemy poinformować, iż dnia 6 grudnia 2015 r. w Stadzie Ogierów w Łącku odbyły się Halowe Zawody Towarzyskie w skokach przez przeszkody organizowane przez Klub Jeździecki Łąck przy Stadzie Ogierów w Łącku. W imprezie udział wzięła zawodniczka reprezentująca barwy ASPOL-FV : Julianna Grommunt.

 

Osiedle w Wiedniu ogrzewane instalacją hybrydową łączącą pompy ciepła z kolektorami słonecznymi

 

Nowopowstałe osiedla mieszkaniowe w całej Europie z reguły zasilane są ciepłem sieciowym.  Szybkie tempo rozrostu miast na tereny oddalone od węzłów ciepłowniczych wymusza na inwestorach poszukiwanie innych rozwiązań. Obecnie coraz większą uwagę kieruje się na hybrydowe rozwiązania grzewcze, w których ciepło pozyskiwane jest z odnawialnych źródeł energii. Systemy takie działają dzięki połączeniu pomp ciepła z instalacją kolektorów słonecznych i magazynem ciepła. Dobrym przykładem obrazującym to zjawisko jest budowane na terenie dawnej cementowni w Waldmὒhle Rodaun (dzielnica Wiednia) osiedle mieszkaniowe.

Nowe osiedle składające się z 445 mieszkań zlokalizowane jest na obrzeżach miasta. Wykorzystanie ciepła sieciowego jest niemożliwe ponieważ tereny te znajdują się na szczycie wzniesienia. Projektanci stanęli więc przed wyzwaniem zaprojektowania autonomicznego źródła ciepła, które pokryje zapotrzebowanie na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową dla całego osiedla (2,444 MWh/rocznie).

 

[Fot. Waldmühle Rodaun Betreuungsgesellschaft mbH]

Zdecydowano się na połączenie trzech źródeł ciepła z pośród których kluczową rolę odgrywają urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Zaprojektowany system będzie działał na zasadzie sezonowego magazynu ciepła. W jego skład wchodzą kolektory słoneczne o łącznej powierzchni pola kolektorowego 1 500m2, podziemny zbiornik o pojemności 55m3 magazynujący wodę podgrzaną przez kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. W zależności od parametrów temperaturowych na wyjściu z kolektorów słonecznych ciepło przekazywane jest do zbiornika magazynującego wodę (max. 35ᵒC) lub bezpośrednio do zbiornika buforowego mikrosieci w budynkach (min. 62ᵒC). Zaprojektowano trzy ciepłownie, z których każda wyposażona jest w pompę ciepła. Pompy ciepła odbierają ciepło z podziemnego zbiornika, w którym temperatura wody nie przekracza 35ᵒC. Temperatura wody trafiającej z pompy ciepła do mikrosieci w budynkach wynosi 62ᵒC. Trzecim źródłem ciepła jest kocioł gazowy, który załącza się w momencie gdy kolektory słoneczne są niewystarczające dla osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody w zbiorniku magazynującym. Kocioł gazowy podgrzewa wówczas wodę w zbiorniku do temperatury wymaganej dla dolnego źródła zastosowanych pomp ciepła. W ten sposób połowa zapotrzebowania na ciepło jest pokrywana przez odnawialne źródła energii.

 

Rys. Planowany udział kolektorów słonecznych, pomp ciepła i kotła gazowego w pokryciu całkowitego zapotrzebowania na ciepło i c.w.u. [źródło: Energiecomfort]

 

Pierwsi lokatorzy pojawią się w mieszkaniach dopiero za rok, jednak system ciepłowniczy posłuży już wcześniej do osuszania i ogrzewania pomieszczeń na etapie prac wykończeniowych zimą. Inwestor otrzymał 40% dotację rządu austriackiego na instalację kolektorów słonecznych, dzięki czemu rozwiązanie to okazało się być konkurencyjne z ogrzewaniem gazowym.
Sezonowe magazyny ciepła wciąż należą w Europie do rzadkości. Warto przypomnieć, że podobny magazyn ciepła powstał również w Polsce. Jest zlokalizowany na terenie Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” w Ząbkach k. Warszawy. Różnica pomiędzy rozwiązaniami z Polski i Austrii polega na posadowieniu zbiornika magazynującego podgrzaną przez kolektory słoneczne wodę. Zbiornik w Ząbkach k. Warszawy znajduje się na powierzchni terenu. Postęp technologiczny i polityka energetyczna uwzględniająca znaczenie efektywności energetycznej z pewnością przyczynią się do popularyzacji takich rozwiązań.

Źródło: PORT PC

 

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w promocji dotyczącej glikoli HENOCK! Zakup glikolu na kwotę powyżej 10 000 zł brutto promowany gratisowym REFRAKTOMETREM

Więcej informacji o produkcie : tutaj

Warunki handlowe: zgodnie z OWS Producenta. Promocja trwa do 30.11.2015

 

W dniach 17 - 18 października 2015 r. w Krakowie odbywają się rozgrywki Pucharu Polski Firm i Zakładów Pracy w siatkówce w ramach IV Otwartych Mistrzostw Polski Drużyn Amatorskich. Firma Aspol FV, od początku swego istnienia, wspiera oraz sponsoruje różne inicjatywy pracowników, w tym również  sportowe. Pierwsza drużyna piłki siatkowej została założona w 2000 roku, zaś już w sezonie 2002/2003  zespół Aspol FV zajął I Miejsce w I Amatorskiej Lidze Siatkówki w Łodzi. W chwili obecnej nasza firma reprezentowana jest przez dwie drużyny piłki siatkowej: ASPOL FV oraz ENERGEO. Życzymy dalszych sukcesów obu zespołom.

 

Szanowni Klienci,

Konsekwentne działania w ramach eksportu polskich technologii grzewczych poskutkowały udziałem systemu Energeo: geotermalna technologia dolnych źródeł ciepła na branżowych targach na Ukrainie, we Lwowie. Liczymy, iż zrównoważony rozwój technologii pomp ciepła przyniesie naszym Sąsiadom oczekiwany efekt ekonomiczny jak również podniesie udział rozwiązań OZE w skali globalnej.

ASPOL-FV